ارز دانشجویی

Home / ارز دانشجویی

مراحل دریافت ارز دانشجویی

محتوای معرفی‌نامه به بانک برای دریافت ارز دولتی دانشجویی چیست؟

در این نامه درج شده است که  شما به عنوان دانشجوی مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت برای بازه‌ی مشخصی از سنواتِ مجاز تحصیلتان می‌توانید از بانک‌های مشخصی ارزهای دولتی دریافت نمایید. یعنی وزارت علوم و بهداشت گواهی اشتغال به تحصیل شما را تأیید نموده و مشخص می‌نماید که شما برای بازه‌ی چند ماهه می‌توانید ارز دولتی دریافت کنید. به‌طور مثال اگر در گواهی اشتغال به تحصیلِ ترم جاری شما که به تأیید نمایندگی ایران در کشور محل تحصیلتان رسیده است قید شود که شما در ترم جاری به مدت ۴ ماه اشتغال به تحصیل دارید می‌توانید پس از دریافت تأییدیه‌ی این وزارتخانه‌ها و با در دست داشتن معرفی‌نامه، به بانک‌های معرفی‌شده‌ای که این اداره در اختیار شما قرار می‌دهد مراجعه کرده و بدین‌ترتیب در طول مدت این بازه‌ی ۴ ماهه ارز دولتی دریافت نمایید.

مراحل انجام دریافت ارز دانشجویی در سال ۹۷ چگونه است؟

ο ثبت‌نام در سامانه نشا (سامانه اختصاصی دریافت ارز دانشجویی) و تشکیل پرونده: اولین قدم برای شما تشکیل پرونده در سایت نشا می‌باشد. شما می‌بایست  به‌صورت الکترونیکی ثبت‌نام خود را از طریق لینک ثبت‌نام  http://nesha.saorg.ir/nesha انجام دهید. پس از ثبت‌ نام در این سایت شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه‌ی حساب کاربری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. به خاطر سپردن این موارد بسیار اهمیت دارد.

ο ورود به سامانه نشا و پروفایل شخصی خود و ثبت درخواست‌نامه‌ی معرفی به بانک جهت دریافت ارز دانشجویی: شما می‌توانید از طریق لینک ورود به سامانه نشا وارد پروفایل شخصی خود شوید. در واقع از منوی مدیریتِ درخواست‌ها، گزینه ثبت درخواست‌نامه‌ی بانک را انتخاب کرده و فرم مربوط به آن را به دقت تکمیل نمایید. برای تسهیل در دریافت نامه‌ی مورد نظر، از طریق بانک، مؤسساتی در سراسر کشور انتخاب شده‌اند. بنابراین نیازی به حضور در این اداره نمی‌باشد و شما می‌توانید نزدیک‌ترین مؤسسه را انتخاب نمایید. از طرفی می‌بایست تاریخ مورد نظر خود را برای دریافت نامه در آن فرم انتخاب نمایید تا پس از تأیید درخواستتان در آن تاریخ  به مؤسسه انتخابی خود مراجعه نمایید. پس از انجام مراحل فوق، درخواستتان را در لیست درخواست‌ها مشاهده خواهید کرد که در وضعیت انتظار قرار گرفته است.

ο منتظر بمانید تا کارشناسان نظر خود را در مورد درخواست شما ارائه دهند. پس از ثبت درخواست و قبل از تاریخ انتخابیِ شما، درخواستتان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از طریق ایمیل و پیامک نتیجه بررسی به شما اطلاع داده خواهد شد. اگر درخواست شما مورد تأیید قرارگرفته باشد در تاریخ انتخابیِ خود می‌توانید به مؤسسه مربوطه مراجعه نمایید و نامه خود را دریافت کنید. ولی اگر به هر دلیلی درخواستتان مورد تأیید قرار نگرفته بود می‌توانید نسبت به ویرایش و برطرف نمودن خطای احتمالی پیش‌آمده، درخواست خود را مجدداً پیگیری نمایید.

ο هزينه ثبت درخواست براي ارز دانشجويي و نحوه پرداخت:

ο بنا بر دستورالعمل ابلاغ‌شده، متقاضيان بايستي مبلغ ۳۴ هزار تومان به صورت اينترنتي و از طريق درگاه بانكي موجود در سامانه پرداخت نمايند. قابل ذكر است در صورتي كه پرداخت از طريق شعبه و به صورت دستي انجام شود به هيچ عنوان مورد قبول نمي‌باشد.

ο به اخبار سایت مرتباً مراجعه نمایید: به این دلیل که تنها منبع اطلاع‌رسانی شما همین سامانه نشا می‌باشد. لذا اگر به هر دلیلی تغييری در روند رسیدگی به درخواست‌های شما رخ دهد این سامانه از طریق بخش اخبار کوتاه سایت، آن را به شما اطلاع خواهد داد. لذا تا قبل از مراجعه به مؤسسه از طریق سایت، آخرین اخبار لازم را کسب نمایید.

ο براي ثبت درخواست ارز و يا دريافت كد رهگيری و يا ساير مراحل، نيازي به مراجعه حضوري نيست.

ο در صورتي كه درخواست دانشجو تأیيد شود از طريق ايميل به دانشجو اطلاع‌رسانی مي‌شود و دانشجو يا والدين دانشجو و يا وكيل قانونی وی مي‌توانند از طریق پروفايل دانشجو در سامانه نشا وضعيت تأیيد يا رد درخواست را مشاهده نمايند. در صورت تأیيد از همين بخش كد رهگيري خود را مشاهده و چاپ نمايید.

ο در صورتي كه درخواست رد شد چه كاری بايد انجام داد؟

ο بايد توجه داشت كه قبل از اينكه نوبت اختصاص‌يافته به دانشجو فرا برسد دانشجو بايد پروفايل خود را در سامانه نشا در بخش ليست درخواست‌ها چک نمايد و در صورتي كه درخواست ايشان رد شده بود از طریق گزينه ويرايش و رفع نقص، اقدام به ويرايش نمايد.

سامانه ارز دانشجویی