تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اسپانیا بدون نیاز به معدل بالا

Home / تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اسپانیا بدون نیاز به معدل بالا

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اسپانیا بدون نیاز به معدل بالا

معضل اساسیِ آموزش در ایران هدف‌مند نبودن سیستم آموزش و ناکارآمد بودن روش‌های آموزشی است. جواب روشنی برای این سؤال که هدف از آموزش‌هایی که در مقاطع مختلف تحصیلی به دانش‌آموزان و یا دانشجویان داده می‌شود چیست و قرار است این آموزش آن‌ها را به چه مسیری سوق دهد، وجود ندارد. در این سیستم هم دانش‌آموزان و هم دانشجویان به جای تشویق‌شدن به خلاقیت، پرسشگری و آزاداندیشی، درگیر چارچوب‌های انعطاف‌ناپذیر آموزشی می‌شوند و خلاقیت در آن‌ها نابود می‌شود. در سیستم آموزشی مدرن استعدادها شناسایی می‌شوند. معلمان در این سیستم از همان ابتدا در پیِ شناسایی استعدادهای دانش‌آموزان و هدایت آن‌ها در مسیر درست برای پرورش آن‌ها هستند.

با توجه به سیستم ناکارآمدِ ایران، دانش‌آموزان و دانشجویان ممکن است از مسیر درست خود منحرف شده و به سمت رشته‌ای سوق پیدا کنند که علاقه و استعدادی در آن ندارند. چنین اتفاقی منجر به هدر رفتن استعدادهای بالقوه‌ی آن‌ها می‌شود. بنابراین در این سیستم آموزشی، معدل و نمرات تحصیلی را نمی‌توان معیار چندان معتبری برای سنجش توانایی‌های دانش‌آموزان و دانشجویان به حساب آورد.

دانشگاه‌های اسپانیا با سیستم آموزشی مدرن و کارآمدی که دارند علاوه بر معدل و نمرات بالا، معیارهای دیگری را نیز برای سنجش توانایی‌های دانشجویان در نظر می‌گیرند. بنابراین اگر به هر دلیلی موفق به کسب معدل و نمرات بالا نشوید همچنان فرصت پذیرش از دانشگاه‌های معتبر اسپانیا را دارید. به عنوان مثال می‌توانید با ارائه سوابق شغلی و یا آموزش‌ها و مهارت‌هایی که در زمینه‌ی رشته مورد نظر خود کسب کرده‌اید، شانس خود را برای پذیرش از دانشگاه‌های گروه الف اسپانیا نیز بالا ببرید.