تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی

Home / تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی

پزشکی از معتبرترین و رقابتی‌ترین رشته‌ها محسوب می‌شود و از معدود رشته‌هایی است که با زندگی و مرگ افراد سر و کار دارد. بنابراین ورود به رشته پزشکی مستلزم اشتیاق فراوان به علم و تعهد کامل است. هر ساله افراد زیادی برای ورود به این رشته در کنکور با هم به رقابت می‌پردازند. با توجه به محدود بودن ظرفیت پذیرش پزشکی و رقابت بالا در آن، داوطلبان زیادی از قبولی در این رشته باز می‌مانند.  همچنین با سهمیه‌بندی‌هایی که هرساله برای پذیرش در دانشگاه‌ها اعمال می‌شود ممکن است داوطلبان زیادی علی‌رغم داشتن توانایی برای ورود به این رقابت دلسرد شوند. علاقه‌مندان به رشته پزشکی با تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور فرصت رقابت در یک نظام شایسته‌سالار را خواهند یافت که توانمندی‌ها و صلاحیت‌های واقعی‌شان در آن نظام مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

رشته پزشکی در همه دانشگاه‌های معتبر دنیا تدریس می‌شود. لازمه‌ی ورود به این رشته در این دانشگاه‌ها، کسب نمرات عالی در دروس ارائه‌شده به خصوص شیمی و زیست‌شناسی است. البته در نظر داشته باشید که در اکثر کشورهای دنیا تحصیل در پزشکی با هزینه‌های هنگفتی همراه است. تعداد کمی از کشورها مانند آلمان، اسپانیا و ایتالیا هستند که تحصیل پزشکی در آن‌ها رایگان و یا با هزینه‌‌ای اندک ارائه می‌شود.

پزشکی در ایتالیا

برای پذیرشِ رشته‌های پزشکی از ایتالیا، تنها یک آزمون ورودی به نام IMAT وجود دارد که در بیش از ۲۰ نقطه از جهان برگزار می‌شود. دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، قبرس و حتی ایتالیا سفر کنند. هزینه آزمون ورودی ۱۲۰ یورو است و به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. منابع این آزمون شامل ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، اطلاعات عمومی و هوش است. متوسط شهریه در رشته پزشکی سالیانه ۱۲۰۰ یورو است. برای دانشجویان خارجی شرایطی برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی نیز وجود دارد. زبان تدریس در این دوره‌ها انگلیسی است ولی برای گذران زندگی روزانه دوره‌های زبان ایتالیایی هم برگزار می‌شود.

پزشکی در اسپانیا

برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های اسپانیا متقاضیان می‌بایست یک دوره کالج را سپری کنند. دانشجویان در این دوره زبان اسپانیایی و دروس مربوط به رشته پزشکی را می‌خوانند و پس از پایان دوره در آزمونی تحت عنوان Selectividad شرکت کرده و در صورت قبولی در این آزمون وارد دانشگاه می‌شوند. مفاد این آزمون شامل مباحثی مانند زبان و ادبیات اسپانیایی، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، فیزیک و علوم محیط ‌زیست می‌باشد.

پزشکی در آلمان

برای شروع به تحصیلِ رشته پزشکی در آلمان دارا بودن تحصیلات ۱۲ ساله متوسطه در رشته تجربی با معدل حداقل ۱۴ الزامی است. ابتدا دوره یک ساله‌ی کالج نوع M گذرانده می‌شود که به این منظور داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B1 ضروری است. البته این سطح زبان، به‌خصوص برای رشته پزشکی در آلمان به هیچ عنوان کافی نبوده و برای ادامه تحصیل در این رشته باید آشنایی بالایی با زبان آلمانی کسب نمود. پس از کسب نمرات لازم و قبولی در امتحان پایانیِ کالج بر اساس نمرات کسب‌شده و معدل دانشجو تحصیل در رشته پزشکی در یکی از ۳۵ دانشگاه آلمان آغاز می‌گردد. مدت زمان تحصیل پزشکی در کشور آلمان شش سال است که شامل گذراندن سه آزمون سراسری (Staatsexamen) بعد از هر دو سال می‌باشد. پس از طی دوره‌ی شش ساله، متقاضیان کار در کشور آلمان بایستی امتحان دولتی و جامع کشور آلمان را با موفقیت پشت سر بگذارند.