نظام وظیفه

Home / نظام وظیفه

تحصیل مشمولان نظام وظیفه در خارج از کشور

احتمالاً مهم‌ترین مسئله‌ای که پسران بعد از اتمام دوران تحصیل با آن روبه‌رو می‌شوند مسئله‌ی سربازی است. آقایانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند پس از رسیدن به سن مشمولیت، برای خروج از کشور نیاز به مجوز سازمان وظیفه عمومی دارند. این دسته از افراد در فرصت حداکثر یک ساله‌ای که بعد از فراغت از تحصیل برای معرفی خود به سازمان وظیفه عمومی دارند می‌توانند با گرفتن پذیرش از دانشگاهی در خارج از کشور (دانشگاه باید مورد تأیید وزارت علوم و در شاخه پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت باشد.) و اخذ معافیت تحصیلی از وزارت علوم یا وزارت بهداشت و پس از آن سپردن وثیقه نزد سازمان وظیفه عمومی، مجوز خروج از کشور و سپس گذرنامه خود را دریافت یا تمدید نمایند.

نکاتی درباره معافیت تحصیلی مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند

ο دانش‌آموزان و دانشجویان خارج از کشور در صورت فراغت، اخراج و یا ترک تحصیل تا چه مدت می‌بایست خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند؟

اینگونه مشمولان حداکثر ۱ سال از تاریخ فراغت، اخراج یا ترک تحصیل فرصت دارند خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند. صدور مجوز تردد سالانه برای این گروه از مشمولان در اختیار وزارتخانه‌های مربوطه می‌باشد و تردد مشمولان در سنوات مجازِ تحصیلی میسر بوده و دفعات تردد نباید مانعی برای فراغت از تحصیل در سنوات مجاز باشد.

ο آیا مشمولی که دارای معافیت تحصیلی دانش‌آموزی یا دانشجویی خارج از کشور است می‌تواند به دفعات متعدد به کشور مسافرت نماید؟

صدور مجوز تردد سالانه برای این گروه از مشمولان در اختیار وزارتخانه‌های مربوطه می‌باشد و تردد مشمولان در سنوات مجاز تحصیلی میسر بوده و دفعات تردد نباید مانعی برای فراغت از تحصیل در سنوات مجاز باشد.

ο سنوات تحصیل دانشجویان در خارج از کشور چگونه می‌باشد؟

سنوات تحصیلی دانشجویانی که با مجوز سازمان وظیفه عمومی از کشور خارج شده‌اند و دارای معافیت تحصیلی می‌باشند همانند دانشگاه‌های داخل کشور می‌باشد و فرقی با هم ندارند.

ο آیا دانشجویان انصرافی در خارج از کشور حق تحصیل مجدد را دارند؟

کلیه دانشجویان دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور که دارای معافیت تحصیلی می‌باشند در طول دوره تحصیل (از دیپلم تا دکترا) فقط یک بار حق انصراف داشته و با شرط اینکه یک سال از تاریخ انصراف آنان سپری نشده باشد ثبت‌نام و صدور معافیت تحصیلی در دانشگاه جدید (مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و تحقیقات، بهداشت و آموزش پزشکی) بلامانع می‌باشد.

ο در بازگشت از سفرهای خارج از کشور با مشمولانی که به موقع وارد کشور شده‌اند اما با تأخیر خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نموده‌اند چگونه رفتار خواهد شد؟

از شش ماه تا یک سال، از خروج مجدد ایشان جلوگیری خواهد شد.

ο شرایط صدور معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزانی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده‌اند چیست؟

چنانچه دانش‌آموزان قبل از سن مشمولیت مقیم خارج از کشور باشند باید با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دبیرستان مربوطه و تأیید آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت، مدارک را به مرکز امور بین‌الملل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش ارسال و پس از درخواست معافیت تحصیلی، این وزارتخانه در صورت تأیید سازمان وظیفه عمومی، معافیت تحصیلی را صادر می‌کند.

ο در چه مقطع تحصیلی می‌توانیم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مجوز بگیریم؟

صدور مجوز خروج به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور صرفاً برای فارغ‌التحصیلان لیسانس و بالاتر (تا مقطع دکترای غیرپزشکی و تخصصی پزشکی) فاقد غیبت، پس از پذیرشِ مراکز پذیرفته‌شده و با سپردن وثیقه به وظیفه عمومی امکان‌پذیر می‌باشد.

ο شرایط صدور معافیت تحصیلی برای مشمولانی که در خارج از کشور دیپلم اخذ کرده‌اند و متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های یک کشور خارجی هستند چیست؟

اینگونه مشمولان چنانچه در رشته‌ و دانشگاه‌هایی که مورد تأیید (وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی) باشد به شرط عدم ورود به غیبت مشغول تحصیل شوند پس از درخواست معافیت تحصیلی توسط وزارت علوم و تحقیقات و یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تا رسیدن به درجه دکترا می‌توانند از معافیت تحصیلی بهره‌مند شوند.

ο شرایط انتقال به کشور برای دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند بر اساس چه معیاری خواهد بود؟

شرط انتقال دانشجویان ذکر شده این است که از تاریخ شروع به تحصیل آنان در دانشگاه خارج از کشور بیش از یک سال سپری نشده باشد. در این صورت با ارائه مدارک انصراف از دانشگاه خارج از کشور توسط وزارت علوم، موافقت‌نامه‌ی دانشگاه مقصد (ایران) به انضمام نامه درخواست از وزارت علوم و تحقیقات یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و یا سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، موضوع توسط سازمان وظیفه عمومی بررسی شده و معافیت تحصیلی صادر می‌گردد.

ο لازمه صدور معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان خارج از کشور چیست؟

قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده باشند، تحصیل آنان در دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی پیوسته و به صورت مستمر باشد و مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را در خارج از کشور اخذ نموده باشند.

ο دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند چنانچه در حین تحصیل به کشور مراجعت کنند ظرف چه مدت باید از کشور خارج شوند؟

مدت حضور دانشجویان خارج از کشور در ایران به عهده وزارت علوم و تحقیقات می‌باشد و می‌بایست حداکثر ظرف ۳ ماه از کشور خارج شوند. ادامه اقامت بیش از ۳ ماه نیازمند مجوز وزارت علوم می‌باشد.

ο نحوه رفتار با مشمولانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و پس از مراجعت به کشور ظرف مدت ۶ ماه از کشور خارج نشوند چگونه است؟

چنانچه مشمولی به منظور خروج از کشور به مدت بیشتری نیاز داشته باشد این مدت در صورت پیشنهاد وزارت علوم و موافقت سازمان وظیفه عمومی ناجا تا ۶ ماه دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

ο نحوه رسیدگی به درخواست مشمولان خارج از کشور چگونه است؟

مشمول باید با مراجعه به نمایندگی یا کنسولگری دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت، مدارک خود را ارائه کند تا پس از بررسی و تأیید وزارت خارجه مدارک را برای بررسی و اقدامات لازم به سازمان وظیفه عمومی ناجا ارسال کنند.

ο آیا برای دوره تافل معافیت تحصیلی صادر می‌گردد؟

به افرادی که در سن مشمولیت بوده و در خارج از کشور دوره تافل را سپری می‌کنند معافیت تحصیلی تعلق نخواهد گرفت.

اطلاعات بیشتر برای مشمولان نظام وظیفه در خارج از کشور

http://www.vazifeh.police.ir/index.jsp?siteid=25&fkeyid=&siteid=25&pageid=5144