هزینه تحصیل در کانادا

Home / اخبار تحصیلی / هزینه تحصیل در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی است که تجربیات و فرصت‌های گوناگونی را در کشوری که به وسعت زیاد، تنوع فرهنگی و طبیعت زیبا معروف است، فراهم می‌کند. هزینه تحصیل در کانادا عموماً پایین‌تر از دیگر کشورهای بزرگ انگلیسی‌زبان (آمریکا، انگلیس و استرالیا) است، اگرچه از کشورهای دیگر بیشتر است. در این مقاله هزینه تحصیل در کانادا را در دو بخش شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی و نیز راه‌های تأمین این هزینه را بررسی می‌کنیم.

در صورتی که قصد تحصیل در کانادا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در کنار مطالعه مطلب «هزینه تحصیل در کانادا» با مراجه به صفحه ارزیابی آنلاین، فرم مربوطه را پر کنید و از خدمات مشاوره رایگان سیم آخر بهره‌مند شوید.

شهریه دانشگاه‌ های کانادا

دانشگاه‌ها در کانادا شهریه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند. شهریه دانشگاه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد: رشته و مقطع تحصیلی و بومی یا بین‌المللی بودن دانشجو. شهریه دانشگاه ها در کانادا برای دانشجویان کانادایی بسیار کمتر از دانشجویان بین‌المللی است. شهریه دانشگاه‌ها در کانادا در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بومی به طور متوسط ۳/۳% و برای دانشجویان بین‌المللی به طور متوسط ۶/۳% افزایش داشته است. در ادامه شهریه دانشگاه ها را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنیم.

شهریه دانشگاه‌ ها در مقطع کارشناسی

در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ شهریه دانشگاه‌ های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی به طور متوسط تقریباً ۲۷ هزار دلار کانادا (معادل ۲۰ هزار دلار آمریکا) در سال است. دوره‌های هنر و علوم انسانی کم‌هزینه‌تر هستند و رشته‌های مهندسی و پزشکی هزینه بالاتری دارند (به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار کانادا (۲۲ هزار دلار آمریکا) در سال). شهریه دوره‌های کسب و کار و مدیریت از متوسط پایین تر و حدود ۲۶ هزار دلار کانادا (۱۹ هزار دلار آمریکا) هستند.

شهریه دانشگاه‌ ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری عموماً کمتر از مقطع کارشناسی است و باز هم به دوره مورد نظر بستگی دارد. متوسط شهریه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در سال ۲۰۱۹-۲۰۱۸ حدود ۱۶ هزار دلار کانادا (۱۲ هزار دلار آمریکا) و تنها ۱ درصد از سال پیش بیشتر است. مانند سایر کشورها، در کانادا نیز دوره‌های مدیریت ارشد اجرایی (EMBA) بیشترین شهریه را دارند؛ به طور متوسط حدود ۴۹ هزار دلار کانادا (۳۶ هزار دلار آمریکا). شهریه دوره‌های معمولی MBA در این سال تحصیلی به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار کانادا (۲۲ هزار دلار آمریکا) است.

هزینه زندگی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا 2019

یکی از شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا داشتن تمکن مالی به میزان حداقل ۱۰ هزار دلار کانادا معادل ۷۵۰۰ دلار آمریکا (۱۱ هزار دلار کانادا معادل ۸۲۰۰ دلار آمریکا برای تحصیل در کبک) علاوه بر شهریه دانشگاه است. البته احتمالاً برای یک زندگی راحت، کمی بیش از این مورد نیاز است. هزینه‌های زندگی بسیار به محل زندگی بستگی دارد و شهرهای بزرگ عموماً گران‌تر هستند.
دانشگاه مونترال هزینه زندگی (مجموع هزینه‌های مربوط به مسکن، غذا، کتاب‌ها و منابع دوره، تلفن و هزینه‌های متفرقه) را حدود ۱۵۰۰۰ دلار کانادا در سال و دانشگاه بریتیش کلمبیا، واقع در شهر ونکوور (یکی از دو شهر گران کانادا برای زندگی)، هزینه‌های زندگی را حدود ۱۵۵۰۰ دلار کانادا تخمین زده اند.
هزینه چهار نوع اصلی اسکان دانشجویی، زندگی با خانواده‌های میزبان Host Family یا Homestay، خوابگاه یا university accommodation، آپارتمان خصوصی یا private accommodation و آپارتمان خصوصی اشتراکی یا Private shared accommodation با یکدیگر بسیار متفاوتند.

هزینه آپارتمان‌های خصوصی اشتراکی همراه با هزینه قبوض حدود ۸ هزار دلار کانادا (۶ هزار دلار آمریکا) در سال است. هزینه خوابگاه‌ها اغلب کمتر است و برای یک سال در حدود ۷۵۰۰-۳۰۰۰ دلار کانادا معادل ۵۶۴۰-۲۲۵۰ دلار آمریکا برآورد شده است.

تأمین هزینه تحصیل در کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا

راه‌های مختلفی برای تأمین هزینه تحصیل در کانادا وجود دارد. دریافت کمک هزینه مالی تحت عنوان فاند برای دستیاری آموزشی و دستیاری پژوهشی، بورسیه‌های تحصیلی و فلوشیپ‌ها، دوره‌های کارورزی با حقوق و کار دانشجویی در داخل یا بیرون از دانشگاه، مهم‌ترین راه‌های تأمین هزینه تحصیل در کانادا هستند. این درآمدها می‌توانند تمام یا بخشی از هزینه تحصیل در کانادا را پوشش دهند.

دستیاری Assistantship

دستیاری تحصیلات تکمیلی Graduate Assistantship یا GA در کانادا به دو دسته دستیاری آموزشی Teaching Assistantship یا TA و دستیاری پژوهشی Research Assistantship  یا RA تقسیم می‌شود. این نوع فاند یا کمک هزینه معمولاً از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه به دانشجویان تعلق می‌گیرد. این کمک‌های مالی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) اعطا می‌شوند.

دستیار آموزشی یا دستیار تدریس

دستیار آموزشی یا Teaching Assistant یا Teacher Assistant (TA) که گاهی به آن Education Assistant (EA)  نیز گفته می‌شود، مسئولیت کمک به استاد در زمینه‌های آموزشی را دارد. مهم‌ترین وظیفه اکثر دستیاران آموزشی، کار به عنوان دستیار تدریس یا چیزی که در ایران بیشتر با نام استاد حل تمرین می‌شناسیم، است.

دستیار پژوهشی

دستیار پژوهشی یا Research Assistant (RA) مسئولیت کمک به استاد در زمینه‌های پژوهشی را دارد. این موقعیت‌ها معمولاً برای شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی که از بیرون دانشگاه تأمین مالی می‌شوند، تعریف می‌شوند.

بورسیه های تحصیلی کانادا

بورسیه های تحصیلی یا scholarship که به دانشجویان بین المللی در کانادا اعطا می‌شوند یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های تأمین هزینه تحصیل در کانادا هستند. شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا، از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. بنابراین باید شرایط دریافت این بورسیه ها یا جوایز دانشجویی (student awards) را در مورد هر دانشگاه بررسی کرد.

اکثر بورسیه های تحصیلی در کانادا بر پایه شایستگی (Merit-based) هستند و مبنای این شایستگی معمولاً نمرات درسی می‌باشد. مبلغ برخی از بورسیه ها بیشتر و رقابت برای دریافت آنها شدیدتر است. معمولاً فرایند درخواست برای این بورسیه ها پیچیده تر و طولانی‌تر است.

فلوشیپ ها

دوره‌های فلوشیپ یا fellowship لزوماً همراه با کمک مالی نیستند اما در اکثر موارد کمک مالی را نیز شامل می‌شوند. فلوشیپ در واقع یک موقعیت مناسب برای کارهای پژوهشی در یک دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی است و به فرد اجازه استفاده از امکانات آزمایشگاهی و… را می‌دهد.

دوره های کارورزی با حقوق در کانادا

دوره‌های کارورزی با حقوق Co-operative یا به طور خلاصه Co-op در کانادا، ترکیبی از تحصیل و کار در حوزه تخصصی رشته تحصیلی هستند. در این دوره‌های کارورزی، آنچه به صورت نظری در کلاس‌های درس می‌آموزید را در عمل به کار خواهید گرفت و مهارت‌های ارزشمندی را برای کار پس از تحصیل فرا خواهید گرفت. نکته جالب در مورد این دوره‌ها، پرداخت حقوق (دستمزد) به کارورزان است.

این دوره‌های کارورزی، تجربه و سابقه کاری بسیار مفیدی برای شما و امتیاز بزرگی در رزومه‌تان محسوب می‌شوند. همچنین این دوره‌ها فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با افرادی است که در حوزه تخصصی شما فعالیت می‌کنند که می‌تواند در آینده به شما در پیدا کردن کار کمک کند.

کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان برای تأمین هزینه تحصیل در کانادا، می‌توانند بدون برگه اجازه کار یا Work Permit (ورک پرمیت) مشغول به کار شوند. متوسط حقوق کارهای دانشجویی نیمه‌وقت در کانادا حدود ۱۸ دلار در ساعت گزارش شده است.

کار دانشجویی در داخل دانشگاه (on campus)

طبق قانون کانادا، تمام دانشجویانی که به طور تمام وقت در کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند بدون محدودیت در داخل دانشگاه کار کنند.

در داخل دانشگاه کارهای مختلفی برای دانشجویان وجود دارد: کتابخانه‌ها، دانشکده‌ها، دپارتمان‌ها و… . ممکن است بتوانید در زمینه تحصیلی خود نیز کار کنید. دانشجویانی که نیاز مالی دارند، شانس بالاتری برای کسب این موقعیت‌های کاری دارند.

کار دانشجویی در خارج از دانشگاه (off campus)

طبق قانون کانادا، تمام دانشجویانی که به طور تمام وقت در مؤسسات آموزشی مورد تأیید designated learning institution یا DLI برای دوره‌های ۶ ماه به بالا (که همراه با مدرک هستند) تحصیل می‌کنند، می‌توانند بدون نیاز به اجازه کار، در خارج از دانشگاه کار کنند.

 • در حین ترم‌های تحصیلی، دانشجویان اجازه انجام کار نیمه وقت در خارج از دانشگاه تا ۲۰ ساعت در هفته را دارند.
 • در تعطیلات تابستانی، زمستانی و… دانشجویان اجازه انجام کار تمام وقت در خارج از دانشگاه را دارند.
اگر از مطالعه مطلب «هزینه تحصیل در کانادا» استفاده کردید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به تحصیل در کانادا را نیز مطالعه کنید.

 

منابع:

www.topuniversities.com

www.canadavisa.com

www.studyincanada.com

https://laws-lois.justice.gc.ca

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

نظر بدهید

نظرات(4)

 • Milad
  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸, ۱۰:۱۸ ب.ظ  پاسخ

  سلام من لیسانس مهندسی تکنولوژی نساجی خوندم صنعتی اصفهان ورودی سال ۸۶بودم با معدل ۱۲فارغ التحصیل شدم البته ضریب معدل ۱.۱۹ در اون ضرب میشه میخواستم بابت ارشد mba اقدام کنم و کل پولیم که دارم حدود ۳۲۰۰۰دلار امریکاست میخواستم ببینم میتونم فاند بگیرم؟!ایا این مبلغ برای اومدن به مونترال کانادا و درس خوندن کافیه؟!و ایا میتونم حین تحصیل کار کنم؟!

  • mohammad armani
   خرداد ۸, ۱۳۹۸, ۴:۳۴ ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   متاسفانه بخاطر معدل امکان گرفتن فاند نیست.
   برای MBA میشه اقدام کرد، به شرط آنکه آیلتس بالای ۶ داشته باشید.
   هزینه کل دوره حدوداً ۴۰۰۰۰ دلار کانادا (تقریباً معادل ۳۰۰۰۰ دلار آمریکا) است.
   امکان انجام کار حین تحصیل وجود دارد.

 • Sina
  خرداد ۱۳, ۱۳۹۸, ۷:۰۸ ب.ظ  پاسخ

  سلام
  من روانشناسی میخونم.مقطع لیسانس
  دوتا مقاله دارم و معدلم ۱۲ است.
  نمره مدرک ایلتس ام ۷ است.امکان گرفتن فاند دارم؟
  پذیرش از یک دانشگاه خوب چطور؟
  با مبلغ ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومن میتونم اقدام کنم یا نه؟

  • mohammad armani
   خرداد ۲۲, ۱۳۹۸, ۸:۳۱ ق.ظ

   سلام
   بله، می‌شود اقدام کرد.
   بخاطر معدل امکان دریافت بورسیه ندارید.
   اما با این مبلغ و حتی کمتر می‌تونید ادامه تحصیل بدید.